        Atempower 50AH 12V LiFePO4 Lithium-Ion Battery AP-LFP-BLK-50
        SKU: AP-LFP-BLK-50
        group_id: 1
        group_id: 1
        Atempower 50AH 12V LiFePO4 Lithium Battery
        Choosing the right LiFePO4 battery is essential to optimize performance for your camping, RV, or backup application. The ATEM POWER 12.8V 50AH lithium-ion battery is the one that rarely fails to meet your expectations. Built using A-grade cells that deliver a higher energy density and voltage capacity than lead acid batteries, this lithium LiFePO4 battery stores 2~3 times the energy of AGM batteries of similar size and weight. It is the perfect accompaniment for any camping trip and provides a reliable energy source. Our lithium batteries are protected by high-quality BMS, which allows a high peak discharge current of 100A and a continuous discharge current of 50A, powerful enough to run high-wattage appliances. Using this LiFePO4 battery is arguably the safest way to power your trolling motors, floor sweepers, and lift gates since it is designed to also withstand any damage without exploding.
        Features:
        • High-Quality BMS: It allows 50A continuous discharge and provides voltage/ temperature monitoring and smart balancing to add rigid strength to each cell.
        PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
        Brand: ATEM POWER
        Colour Black
        Nominal Capacity: 50Ah
        Nominal Voltage: 12.8V
        Life Cycle: 2,000 Cycles
        Charge Voltage: 10V-14.6V
        Max. Continuous Charge Current(25°C): 25A
        Max. Continuous Discharge Current(25°C): 50A
        Max. Charge Current: 25A
        Max. Discharge Current(≤7S): 100A
        Internal Impedance: ≤10mΩ
        Charge Temperature: -20~70°C
        Discharge Temperature: -20~70°C
        Standard Operation Temperature: -20~70°C
        Self-discharge Rate(per month): 2%