        EvaKool Platinum 40L Drawer Single Zone Fridge/ Freezer DC40-DRW-AU
        SKU: DC40-DRW-AU
        group_id: 1
        group_id: 1
        Evakool Platinum 40L Drawer Fridge Freezer DC40-DRW-AU
        Features:
        • World renowned Secop compressor
        • Acrylic compartment lids
        • Interior LED light
        • Superior refrigeration insulation
        • 40L Single Drawer - Can be Fridge OR Freezer
        • 48 Can Capacity per Drawer
        • Durable Metal Cabinet
        • Easy To Read LED Display / Control Panel
        • Temperature Range from -16°C to 10°C
        • Removable Drawer Tub for easy cleaning
        • Fully Insulated Cabinet
        • No fridge slide required
        Power Consumption:
        The average power consumption at 32ºC (measured over a 24-hour period) is as below:
        • Set on 2ºC - 1.2 A/Hr
        • Set on -16ºC - 2.4 A/Hr
        VIEW BROCHURE
        VIEW INSTALLATION GUIDE
        VIEW USER MANUAL
        PREVENTIVE MAINTENANCE GUIDE
        PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
        Despatched within 24hrs of payment being received
        External Dimensions: 836mm x 595mm x 326mm (LxWxH)
        Internal Dimensions: 440mm x 535mm x 150mm (LxWxH)
        Weight: 28 KG
        Capacity: 40L
        Insulation Thickness: 40 mm
        Cooling Zones: Single Zone
        Material: Metal
        Warranty: 2 YEARS (ALL COMPONENTS) & 5 YEARS (COMPRESSOR)
        KEY SPECIFICATIONS
        SKU DC40-DRW-AU
        Brand EvaKool
        Shipping Weight 28.000000kg
        Shipping Width 0.600m
        Shipping Height 0.530m
        Shipping Length 1.200m
        Shipping Cubic 0.381600000m3
        • 1 x Platinum 40L Drawer Fridge/Freezer
        • 1 x Manual
        This item does not come with any leads/cables. There is a 12V Anderson plug fitted to the back of the appliance. It is recommended to always fuse your power source.