        POWER AGM Dual Purpose Battery 110AH 12V, NPCDP12V110 - Under Bonnet
        SKU: NPCDP12V110
        group_id: 1
        group_id: 1
        Power AGM 110AH Battery 12V - Under Bonnet
        Warranty: 12 Months
        For all your caravan, camping and 4x4 12V AGM needs Power AGM will do it.
        Handle – Detachable rope carry handles.
        Not restricted for air transport-comp lies with IATA/ICAO Special Provision A67.
        UL-recognised component.
        Can be mounted in any orientation.
        Computer designed lead, calcium tin alloy grid for high power density.
        Long service life, float or cyclic applications.
        Maintenance-free operation.
        Low self discharge.
        DIMENSIONS
        LENGTH 306 mm
        WIDTH 171 mm
        HEIGHT 214 mm
        Height at terminals: 220mm ( PLUS THE BOLT THAT SCREWS IN )
        SPECIFICATIONS
        Nominal Voltage 12 volts (6 cells)
        Nominal Capacity
        20-hr. (5.5A 10.5V ) 117 AH
        10-hr. (10A 10.5V) 110 AH
        5-hr. (17.4A 10.5V)  94 AH
        1-hr. (63.5A 9.6V) 69 AH
        Approximate Weight  31 kg
        Operating Temperature Range
        Charge -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
        Discharge -40°F (-40°C) to 140°F (60°C)
        CCA  800
        Case High-Temperature ABS Plastic
        For shipping price, please contact customer service.
        PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
        Despatched within 24hrs of payment being received
        Nominal Capacity
        20-hr. (5.5A 10.5V ) 117 AH
        10-hr. (10A 10.5V) 110 AH
        5-hr. (17.4A 10.5V)  94 AH
        1-hr. (63.5A 9.6V) 69 AH
        Approximate Weight  31 kg
        Operating Temperature Range