        SEAFLO 51 Series Washdown Pump Kit with 6mtr Coiled Hose SFWP1-050-070-51X
        SKU: SFWP1-050-070-51X
        group_id: 1
        group_id: 1
        SEAFLO 51 Series Washdown Pump Kit with 6m Coiled Hose SFWP1-050-070-51X
        This heavy-duty washdown kit is the best choice for cleaning boats, fish boxes, anchor wells, dinghies, and other similar applications. This pump boasts a huge 5 GPM capacity. This pump has an on-demand switch, so the pump automatically turns on when you squeeze the spray gun handle. With a 70 PSI cutoff, this has the pressure to get rid of stubborn debris. Suitable for fresh and saltwater applications.
        Features:
        • Maximum 9A power draw
        • 7m UV-protected recoil hose
        • Quick connect hose fittings
        • Trigger spray nozzle
        Pump
        Type 5 Chamber positive displacement diaphragm pump, self-priming, capable of being run dry
        Control Type Pressure switch
        Max Recommended Temperature 60° C(140° F)
        Priming Capabilities 6 feet (1.8 m) suction lift
        Re-start Pressure Shut-off Pressure 70 PSI:56 PSI ±5 PSI(±0.3 bar)
        Inlet/Outlet Ports 1/2"-14 MNPT
        Weight 8.2 lbs (3.7 kg)
        Motor
        Leads 14 AWG, 13" (33 cm) long with 2-Pin connector/Leads
        Duty Cycle Continuous
        Max.Amp Draw 18.0 A
        Fuse 27.0 A
        Standard Pump Configurations:
        Model Voltage Open Flow
        (GPM/LPM)
        Control Type Max Draw Shut-off Pressure
        (PSI/BAR)
        Valves Diaphragm Ports Wire Connections
        SFWP1-050-070-51X 12V 5.0 / 18.9 Switch 17.0A 70 / 4.8 EPDM Santoprene 1/2"-14 MNPT 2-Pin/Leads