        REDARC DC-DC Battery Charger 12V 40A 3 Stage Auto BCDC1240D Dual Input Solar BCDC1240D
        SKU: BCDC1240D
        4 (3)
        group_id: 1
        group_id: 1
        REDARC Battery Charger 12V 40A 3 Stage Auto BCDC1240D Dual Input Solar
        This REDARC 40A DC to DC Charger(BCDC1240D) is designed to keep your auxiliary battery charged while driving Next generation charging technolgy with aditional features that make it the most advance dual battery charger on the market.
        The BCDC1240D is suited for a battery bank sizes over 200AH and suitable for smaller banks of 75-200AH, plus it boasts a wide operating range of 9-32V which will suit all 12V to 24V systems on the market.
        PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
        • Output power: 40 amps (max) 600w (max)
        • Input (Operating) Voltage: 9 - 32VDC
        • Output System Voltage: 12VDC
        • Maximum Charging Voltage: 15.3V
        • Output Current Rating (Cont.): 40A
        • Type Approval: E-Mark
        • Input Fuse Rating: 60A
        • Output Fuse Rating: 60A
        • Standby Current Draw: <100mA
        • Output Power: 600W